SIP Trunk’lar, WebRTC ve Uygulamalar Kullanın

Telefon Faturanızı %80’e Kadar Düşürün

DeneDaha Fazla Bilgi

VOIP cihazı bilgisi – VOIP cihazlarını tanı

VOIP cihazı, telefon trafiğinin veri ağı üzerinden aktarılması için IP’ye dönüştürülmesini sağlayan bir cihazdır. İki şekilde kullanılır:

1. Gelen PSTN/telefon hatlarını VOIP/SIP’e dönüştürmek:

Bu usülde VOIP cihazı aramaların alınmasını & normal telefon şebekesi üzerine yerleştirilmesini sağlar. Pek çok işletmede, bilindik telefon hatlarını kullanmayı sürdürmek tercih edilir çünkü bu yöntem daha üstün kalitede aramaları garanti edebilir.

2. Bilindik bir PBX/Telefon sistemini IP ağına bağlamak:

Bu durumda VOIP cihazı aramaların VOIP yoluyla yapılmasını sağlar. Ancak ondan sonra aramalar bir VOIP hizmet sağlayıcısı aracılığıyla yapılır veya birden fazla ofisi olan bir firmada, ofislerarası aramaların maliyeti, aramaların İnternet üzerinden yönlendirilmesiyle düşürülebilir. VOIP cihazları harici birimler ya da PCI kartları olarak mevcuttur. Cihazların büyük çoğunluğu harici ünite şeklindedir. VOIP cihazında IP ağı için bir bağlayıcı ve telefon hatlarını bağlamak için bir veya birden fazla port bulunacaktır.

beroNet-VoIP-Gateways
Bir Mediatrix analog VOIP cihazı

VOIP cihazlarının türleri

1. Analog üniteler: Analog üniteler normal analog telefon hatlarının bağlanması için kullanılır. 2-24 hatlık Analog üniteler mevcuttur.

2. Dijital üniteler: Dijital üniteler dijital hatları bir veya ya daha fazla BRI ISDN hatlarına (Avrupa), bir veya daha fazla PRI/E1 hatlarına (Avrupa) ya da bir veya daha fazla T1 hatlarına (ABD) bağlamanızı sağlar.

VOIP cihazı üreticileri

Günümüzde pek çok VOIP cihazları mevcuttur ve talep arttıkça fiyatlar da epeyce düşmüştür. Analog VOIP cihazları 200$ gibi az bir rakamdan başlar. İşte VOIP cihazı üreticilerinin bir kaçı:

  • Patton Electronics: http://www.patton.com
  • Audiocodes: http://www.audiocodes.com
  • Vegastream: http://www.vegastream.com
  • Mediatrix: http://www.mediatrix.com

Bunların hepsi çok sayıdaki VOIP ürünleri online mağazalarından birinden satın alınabilir.

IP PBX sistemleri, mevcut VOIP telefon / SIP telefon türlerinin neler olduğu, hangi VOIP cihazlarının kullanıldığı ve bunların kullanılma şekilleri hakkındaki bilgileri okuyunuz.

1 yıla kadar ücretsiz! Tercih ettiğiniz çalıştırma biçimini seçin:

Yerinde

Linux için 200$ aygıtta veya VM olarak

ISO'yu edin

Yerinde

Windows için VM olarak

Kurulum dosyasını indir

Bulutta

Google, Amazon, Azure hesabınızda

PBX Express'i al