Arama Ses Sorunu Hakkında

Karavil

Free User
Merhabalar,

3CX IP Santral kullanmaktayız. Son zamanlarda sistemde hiç bir yerde çözüm bulamadığım bir sorun oluştu. İç hatlarda arama yaparken cevaplandıktan sonra ilk 5-10 saniye arası ses gidip gelmiyor. Yani ya karşıya gidiyor ama bize gelmiyor yada bize geliyor karşıya gitmiyor. Konu acil olduğundan yardımlarınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.

Merhabalar,

3CX IP Santral kullanmaktayız. Son zamanlarda sistemde hiç bir yerde çözüm bulamadığım bir sorun oluştu. İç hatlarda arama yaparken cevaplandıktan sonra ilk 5-10 saniye arası ses gidip gelmiyor. Yani ya karşıya gidiyor ama bize gelmiyor yada bize geliyor karşıya gitmiyor. Konu acil olduğundan yardımlarınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.
Merhabalar,

• 3CX Santral ve görüşmeye yapan ip telefonların SIP trafiğini wireshark gibi bir araçla incelemeniz gerekiyor.
  • Vlan tanımlı bir ağdan haberleşiyorsanız test amaçlı Vlan olmayan bir ağda test ederek bir fark oluşup oluşmadığını gözlemleyebilirsiniz.
  • 3CX PBX tarafında görüşmeyi gerçekleştiren dahililerin ayarlarında Option sekmesinde "PBX delivers Audio" seçeneğini her 2 taraf içinde aktif edip deneyin bu ayar bir çözüm sağlarsa ip telefonlar p2p haberleşemiyor demektir.

• Like
Reactions: MuratDemirtas
Merhabalar,

Merhaba @Recep Karabacak tarafından önerilen yöntem ve testleri yaptınız mı? Yaptıysanız, sonuç nedir?

Merhaba @Recep Karabacak tarafından önerilen yöntem ve testleri yaptınız mı? Yaptıysanız, sonuç nedir?
Merhaba,

Hocam açıkçası sadece wireshark ile trafiği kontrol ettim hiç bir soruna rastlamadım. Ama arayan veya cevaplayan fark etmeden cevap verildiği zaman ilk 3-7 saniyeler arası ses gitmiyor. Bu durum her aramada olmuyor. Ama günlük yapılan iç aramaların %75'inde olduğunu söyleyebilirim. Hiç bir sorun yok iken kullandığımız sistem birden bire bu şekilde sorun vermeye başladı. IP çakışmalarınıda kontrol ettim lokal network ağımız ile IP santral ağının grubu farklı olduğu için o kısımdada problem bulamadım.

Merhaba,

Hocam açıkçası sadece wireshark ile trafiği kontrol ettim hiç bir soruna rastlamadım. Ama arayan veya cevaplayan fark etmeden cevap verildiği zaman ilk 3-7 saniyeler arası ses gitmiyor. Bu durum her aramada olmuyor. Ama günlük yapılan iç aramaların %75'inde olduğunu söyleyebilirim. Hiç bir sorun yok iken kullandığımız sistem birden bire bu şekilde sorun vermeye başladı. IP çakışmalarınıda kontrol ettim lokal network ağımız ile IP santral ağının grubu farklı olduğu için o kısımdada problem bulamadım.
Ağlar arasında VLAN mı var? Kullandığını FW üzerinde VLAN izolasyonu olabilir mi? Sorundan önce network üzerinde yaptığınız son değişiklikler var mı? Bazı durumları gözden geçirmekte fayda olabilir. Bir de telefonlar provizyon ile mi bağlı santrale.

• Like
Reactions: Recep Karabacak
Tekrar Merhaba,

Eğer mümkün ise özelden tarafıma ulaşıp destek hizmeti verme gibi bir imkanınız var mı? Sorunu birlikte bulup çözebilir miyiz?

Aynı sorunu bende yaşamaktayım sesde kopmalar oluyor ve çözüm bulabimiş değilim.Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Aynı sorunu bende yaşamaktayım sesde kopmalar oluyor ve çözüm bulabimiş değilim.Bu sorunu nasıl çözebiliriz?
Merhaba;

Kopmaların ne tür görüşmelerde olduğuna bakmak gerekir önce;

1- Dışarıdan gelen aramalarda yaşanıyorsa (QoS sorunu, internet band genişliği olabilir)
2- İçeride yapılan görüşmelerde oluyorsa (Network ve/veya santral ağ yapısına bakmak gerekebilir)

Burada yapılacak işlem birlikte incelememiz olabilir yada bu sorunu tam analiz edip bilgi aktarırsanız ona göre burada yardımcı olmaya çalışırız yine.

Sorunun kaynağını hala çözebilmiş değilim sistemde herhangi bir sorun görünmüyor.Eğer birlikte bakıp çözebilirsek çok iyi olur. Bu arada hem dışarıdan gelen aramalarda hemde içerideki aramalarda ses iletiminde sorunlar yaşıyorum.

Telefonla iletişime geçerseniz bakalım birlikte.

Members online

Forum İstatistikleri

Threads
21,133
Members
70,214
Latest member
Tommy72
3CX'i edinin - Tamamen ücretsiz!

Ekibinizi ve müşterilerinizi bağlayın Telefon Sistemi Canlı Yardım Video Konferans

Hostingli veya Kendinden yönetimli. 10 kullanıcıya kadar sonsuza dek ücretsiz. Kredi kartı gerekmez. Risk almadan deneyin.

3CX register cta
Bu e-postaya bağlı bir 3CX Hesabı zaten mevcut. Oturum açmak veya unutmuşsanız şifrenizi sıfırlamak için Müşteri Portalına yönlendirileceksiniz.