Solved 3cx Local - Linksys SPA 3102 Giden Arama Problemi

Ekipnet bilisim

Free User
Merhabalar

Yaptığım tüm çalışmalar tamamıyla test amaçlı ve geliştirmeye yönelik amaçlardır
Uzun zamandır 3cx Santrali local sunucuda raspberry pi de kullanıyorum. ve Telefonlarım Cisco SPA 303 , 504G ve Yealink T21P modelleri hatta daha eski versiyonlarıda çalıştırdım sonra uğraşmadım ( Cisco 7961 , 7941 vs )

Kısa bir süre önce bir sebebten ötürü analog bir hat aldık ve Linksys veya cisco SPA 3102 Gateway aldım ve analog hattı bunda register etttim. gelen aramları telefona düşürüyorum ama giden aramada hiçbir şekilde ilerleyemedim

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar oldu mu acaba ?

Merhaba;

Giden arama için 3CX "Outbound Rules" oluşturdun mu?

Merhabalar

Yaptığım tüm çalışmalar tamamıyla test amaçlı ve geliştirmeye yönelik amaçlardır
Uzun zamandır 3cx Santrali local sunucuda raspberry pi de kullanıyorum. ve Telefonlarım Cisco SPA 303 , 504G ve Yealink T21P modelleri hatta daha eski versiyonlarıda çalıştırdım sonra uğraşmadım ( Cisco 7961 , 7941 vs )

Kısa bir süre önce bir sebebten ötürü analog bir hat aldık ve Linksys veya cisco SPA 3102 Gateway aldım ve analog hattı bunda register etttim. gelen aramları telefona düşürüyorum ama giden aramada hiçbir şekilde ilerleyemedim

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar oldu mu acaba ?
Merhaba,

Uzun zaman önceleri deneme şansım olmuştu. Amacınız dış hattı kullanmak ise FXS portuyla işiniz yok oraya register olarak FXO portuna çıkmaya çalışmayın yolu uzatırsınız. FXO portunu 3CX santral sistemine SIP TRUNK olarak tanıtmaya çalışın bunu yaptığınızda outbound çağrılar yapabileceksiniz. Ama yanlış hatırlamıyorsam gelen çağrılar FXS portuna düşmesi için bir ayar vardı onu bulup kaldırmanız gerekecek bu sayede gelen çağrıları istediğiniz 3CX tanımına düşürebileceksiniz.

Çok uzun sürdü işlemler , ingilizce forum üzerinden yürüdüm , ordaki bazı insanlar yardımcı oldular ve sorunu en sonunda kendim buldum çözdüm , şimdi ise ; outbound rule ile ilgili sorunlar mevcut.

hattın birisi , sip diğeri , analog

analog hattan arama yapmanın kısa bir yolu olmaz mı mesela 9 dan hat almak gibi ,
ama

Attachments

• Screenshot_6.jpg
    Screenshot_6.jpg
    61.2 KB · Görüntülemeler: 6
merhaba;

Gateway üzerinde dialplan üzerinde gelen numaranın başında 9 varsa şuraya git diye bir kural yazabilirsiniz. 3cx den arama yaparken numarayı başında 9 ile yollarsanız gw bunu algılar ve ona göre rotaya yollar çağrıyı.

Attığım görsel kurallarına bakabildiniğz mi acaba ? Orada 9 ile arama yaptığımda , cep telefonuna aramayı analog hattan yapıyor ama 9 olmadan arama yaptığımda sip trunk üzerinden göndermiyor

Loglarda 9 olmadan yolladığınız numara hangi trunktan çıkmış gözüküyor?

Çok uzun sürdü işlemler , ingilizce forum üzerinden yürüdüm , ordaki bazı insanlar yardımcı oldular ve sorunu en sonunda kendim buldum çözdüm , şimdi ise ; outbound rule ile ilgili sorunlar mevcut.

hattın birisi , sip diğeri , analog

analog hattan arama yapmanın kısa bir yolu olmaz mı mesela 9 dan hat almak gibi ,
ama
Öncelikle elinize sağlık,
Kuralınız aşağıdaki gibi olması yeterli FXO ya gönderirken prefix olarak kullandığınız 9'u düşürmelisiniz.

1661503104492.png

gw üzerinde voip-to-pstn ayarı aktif mi?

Attığım görsel kurallarına bakabildiniğz mi acaba ? Orada 9 ile arama yaptığımda , cep telefonuna aramayı analog hattan yapıyor ama 9 olmadan arama yaptığımda sip trunk üzerinden göndermiyor
Sip Trunk kurallarınızda User Group kısıtlaması var "9" olmadan arama yapacak kullanıcılar bu grubun üyesi olmalı yada user group kısıtlamasını kaldırmalısınız.

Sip Trunk kurallarınızda User Group kısıtlaması var "9" olmadan arama yapacak kullanıcılar bu grubun üyesi olmalı yada user group kısıtlamasını kaldırmalısınız.
Dediğiniz şekilde yaptım ama arama yapmak istediğimde sip trunk üzerinden direk olaarak " forbidden " diyor

ama bu hat üzerinden arama alabiliyorum.

Attachments

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    35.4 KB · Görüntülemeler: 6
Selam, giden arama kuralında başındaki "8" rakamını kaldırıyor musun? İstersen hata logunu yollayın direk.

1662110728680.png

Attachments

• Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    27.2 KB · Görüntülemeler: 6
  • Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    13.3 KB · Görüntülemeler: 6
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    18.7 KB · Görüntülemeler: 6
Bu hatada iki seçeneğiniz var 1- trunk bilgileriniz hatalı 2- operatörünüzün istediği biçimde yollamıyorsunuz numarayı. Birde yolladığınız numaranın başına "90" ekleyerek yollayın "prepend" "90" yazarak deneyin bir de.

Bu hatada iki seçeneğiniz var 1- trunk bilgileriniz hatalı 2- operatörünüzün istediği biçimde yollamıyorsunuz numarayı. Birde yolladığınız numaranın başına "90" ekleyerek yollayın "prepend" "90" yazarak deneyin bir de.
Trunk bilgilerim doğru , 3cx windows uygulamasını kurum santralden bağımsız olarak arama yapmak istediğimde aramalar başarılı olarak gerçekleşiyor ama satral üzerinden arama yaptığımda "forbidden" mesajı geliyor telefonumda , aynı sistemde analog olan hattımdan arama yapabiliyorum.

numaranın başına "90" ekleyerek yollayın "prepend" "90" yazarak deneyin bir de.
denedim hem 9 hemde 90 olarak yine de "forbiden" mesajı geliyor

Outbound kuralları ve diğer konularda Murat Bey bizzat beni arayarak desteklerini ve yardımlarını sağlamıştır ve birlikte sorunu çözüme kavuşturduk , soruna yaklamışımı ve çözüm konusunda ki destekleri için murat beye de ayrıca burdan da teşekkür ediyorum. Gerçekten çok yararlı ve faydalı bilgiler ve destekler sağladı

herkese iyi çalışmalar diliyorum

Outbound kuralları ve diğer konularda Murat Bey bizzat beni arayarak desteklerini ve yardımlarını sağlamıştır ve birlikte sorunu çözüme kavuşturduk , soruna yaklamışımı ve çözüm konusunda ki destekleri için murat beye de ayrıca burdan da teşekkür ediyorum. Gerçekten çok yararlı ve faydalı bilgiler ve destekler sağladı

herkese iyi çalışmalar diliyorum
Rica ederim, yardımcı olmaktan mutluluk duyarım her zaman. İyi günler dileriz.

• Like
Reactions: Recep Karabacak

Members online

Forum İstatistikleri

Threads
21,229
Members
70,383
Latest member
malt25
3CX'i edinin - Tamamen ücretsiz!

Ekibinizi ve müşterilerinizi bağlayın Telefon Sistemi Canlı Yardım Video Konferans

Hostingli veya Kendinden yönetimli. 10 kullanıcıya kadar sonsuza dek ücretsiz. Kredi kartı gerekmez. Risk almadan deneyin.

3CX register cta
Bu e-postaya bağlı bir 3CX Hesabı zaten mevcut. Oturum açmak veya unutmuşsanız şifrenizi sıfırlamak için Müşteri Portalına yönlendirileceksiniz.